top of page

OTOMASYON SISTEMLERI HIZMETLERI

ESA ekipleri üstlenmiş olduğu bütün projelerin yazılımlarını kendisi yapmaktadır. Temel olarak Siemens Simatic Serisi PLC sistemleri programlaması, Siemens WinCC Proses kontrol sistemleri programlanması, MS Visual Basic .NET ile Proses kontrol sistemleri programlaması ve istenildiği taktirde başka marka PLC ,Scada yazılımları ve Raporlama sistemlerini uygulamaktayız. 

PLC Sistem Yazılımları;
Teknolojinin hızla ilerlemesi ile birlikte günümüzde endüstriyel alanda PLCsistemleri hızla önem kazanmaya başladı. Bir atölyedeki ufak bir makinadan, dev bir fabrikanın kontrolüne kadar her noktada PLC sistemleri kullanılmaktadır. 


ESA PLC sistemi olarak Simatic S5, Simatic S7 ve Simatic PCS7yazılımları kullanılır. 


İster ESA ekiplerinin yıllara dayanan tecrübesi ile oluşturmuş olduğu standart kütüphane, istenilir ise de müşterinin istekleri doğrultusunda oluşturulacak olan tesise özel standart yazılımlar hazırlanıp, size en uygun çözüm sunulur.


Tesislerin ve makinaların daha hızlı, daha az sorunlu ve arıza durumlarında müdahale zamanı kazanmak için PLC sistemleri tercih edilmelidir.


Tabiki bu cihazlarda çok çeşit sınıflarda, tamamen ihtiyaca göre dizayn edilmiş olan ürünler mevcuttur. ESA ekipleri sizinle irtibata geçip makinanızı veya tesisinizi inceler, gerekli verileri elde ettikten sonra size en uygun olan kanfrigasyonu size sunar.


PLC sistemlerinin programlanması, makineniz veya tesisinizin nasıl çalışması gerekiyorsa ona göre programlanması gerekmektedir. ESA Technics PLC yazılım ekibi, sizinle birlikte tesisinizi inceler, çalışma mantığını ve kilitlemeleri sizinle birlikte çıkarır ve bu uygulamaları sorunsuz bir şekilde uygular. 

Proses Kontrol Sistemleri;
Tesiste veya makinanızda olup biteni anında görmek, arızaları hemen tespit etmek, bir buton ile üretimi başlatmak veya durdurmak çok kolay.


Bu amaçla ihtiyaca göre Operatör Panel sistemlerinden, Yedekli ServerSistemlerine kadar değişik çözümler sunmaktayız. Sizin ihtiyaçlarınız doğrultusunda size en uygun sistem ESA Technics ekipleri tarafından tespit edilir ve size sunulur.


Opertör panel sistemleri ile ufak tesisleri, makinaları veya üniteleri kontrol etmek ve izlemek mümkündür. Server Sistemler ile ise genelde genel kontrol amaçlı olup, tesislerin tüm noktalarındaki veriler izlenir, takip edilir, analiz edilir ve kontrol edilir. İster tek başına çalışacak bir istasyondan, Yedekli çalışacak İki Server ve buna bağlı onlarca Client makinadan oluşacak sistemler kurmak mümkündür.


ESA projelerinde ağırlıklı olarak Siemens WinCC, Siemens PCS7, yazılımlarını kullanmaktadır.
Proses kontrol sistemlerinde ESA'nınn yıllara dayanan tecrübesi ile oluşmuş olan arşivineden ve tesise özel yapılan yazılımlardan faydalanılarak sizlere çözümler sunulmaktadır.


Raporlama Sistemleri:
Günümüzde üretim yapan tesislerde verimliliğin takibi ve arttırılması çok önemlidir. Bu bağlamda üretim süreçlerinde iyileştirmeleri sağlamak amacıyla Raporlama sistemleri kurmaktayız. Tesisinizde bulunan üretim noktalarındaki her türlü veri, sistemlerimiz aracılığıyla Server'larımıza taşınır ve uzun süreli olarak arşivlenir. Bu arşivlenen verileri ister eğriler şeklinde, ister Excel formatlı raporlar şeklinde hazırlamak, izlemek ve çıktılar almak mümkündür. Bu raporlar sayesinde üretim süreçleri takip edilebilir.


Müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda arşivlenen bu veriler yabancı sistemler ile haberleşilip aktarmakta mümkündür. Firmaların mevcut kullanmakta oldukları satınalma sistemlerine veriler transfer edilebilir.

 

Örneğin Firmanızda kullanılmakta olan AS400 veya SAP gibi sistemlere belirlenecek alanlara veriler gönderilerek sipariş, üretim ve verimlilik takipleri yapılabilir.
Bu amaç için Siemens Smatic Historian ve IP21 Raporlama sistemleri kullanmaktayız.


Internet İzleme Sistemleri;
Tesiste ne olup bitiyor, üretimler ne durumda? Bu gibi sorularınıza en kolay cevabı ESA'nın tesisinize kuracağı İnternet sunucusu ile çözüm bulabilirsiniz.


Kurulacak olan bu sistem ile ilk etapta, fabrikanız dahili intraneti üzerinden Proses Kontrol sayfalarını, oluşturulmuş olan rapor sayfalarını görmek mümkün olabilecektir. Bu imkan ile yetkileri tanımlanmış olan kullanıcılar ofislerinde kullandıkları bilgisayarlar veya taşınabilir bilgisayarlardan, İnternet Explorerkullanarak, sanki internete girer gibi tüm fabrikadan verilerine ulaşabilecektir.


Eklenebilecek gerekli donanımlar ile fabrika güvenliğini riske atmadan bu verilere dahiliden olduğu gibi aynı şekilde dünyanın herhangi bir yerindeninternet üzerinden ulaşmak da mümkün olabilmektedir.


İstenildiği taktirde kurulacak olan ek yazılım ve donanımlar ile, tesisle ilgili olarak istenilen uyarı ve arıza mesajları, belirlenecek olan e-mail adreslerine veya tanımlanacak olan Cep telefonlarına mesaj olarak gönderilebilmektedir.

Otomasyon Sistem Çözümlerimiz

 - Simens Simatic S5

 - Simens Simatic S7 (200-1200-300-400-1500)

 - Simens Simatic TIA Portal

 - Simens Simatic PCS7 (V4-V9)

 - Simens Simatic Cemat V4-V8 Industrial Standarts

 - Simens Simatic S88 Industrial Standarts

 - Simens Simatic WinCC

 - Simens Simatic WinCC Flexible

 - Simens Simatic Protool HMI

 - Simens Simatic Industrial Comunication

 - Profinet Industrial Network Protocols

 - ProfiBUS Industrial Network Protocols

 - Modbus-Modbus TCP Industrial Network Protocols

 - AsiBUS Industrial Network Protocols

 - Simens Simatic Process Historian Reporting System

 - Aspentech IP21 Reporting System

bottom of page